Witamy

Siemka Wam Pasjonaci , Jedna Pasja Jedna Miłość !

Podstawowa wiedza o konopiach: genotyp i fenotyp/

Krym

NSZ
Administrator
Dołączył
Listopad 16, 2021
Posty
107
Punkty
43
Wielu hodowców ma tendencję do niewłaściwego używania słów genotyp i fenotyp, mówiąc o konopiach. Pozbądźmy się dymu wokół tego problemu i rozwiążmy wszystkie niepotrzebne zamieszanie.

W życiu każdego hodowcy jest moment, w którym nagle pojawiają się pytania. W większości przypadków ten moment zamieszania pojawia się zaraz po wykonaniu pierwszych kilku upraw, a najpóźniej, gdy ta sama odmiana jest uprawiana wielokrotnie przy identycznej konfiguracji.

Dlaczego na świecie każda roślina konopi wyhodowana z nasion wygląda nieco inaczej?

Kiedy te lub podobne pytania pozostają bez odpowiedzi, logiczną reakcją początkującego hodowcy byłoby przejście do innego hodowcy. Bardziej doświadczeni hodowcy wiedzą, że to zjawisko, oznaczające różnice między różnymi roślinami tego samego szczepu, jest naturalne i nie poprawi się po zmianie dostawcy nasion. Musimy pamiętać, że nasiona są produktem żywych organizmów i wynikiem naturalnego procesu hodowli, a więc są unikalne jak każdy człowiek, zwierzę czy roślina na ziemi. Chociaż kuszące jest opisywanie wszystkich otaczających nas rzeczy, w kontaktach z naturą szybko dochodzimy do ograniczeń.

GENOTYP, ŚRODOWISKO, FENOTYP​

Każdy żywy organizm jest wynikiem ewolucji, która działa na tej samej podstawowej zasadzie. Genotyp lub kod genetyczny zawiera wszystkie informacje genetyczne dotyczące wzrostu, wyglądu i wszystkich cech, które możemy później zaobserwować. Kluczowe jest zrozumienie, że genotyp lub kod genetyczny nie jest czymś ustalonym w kamieniu, ale raczej określa pewien zakres możliwości. Zależy to głównie od środowiska, w którym żyje organizm, jakie konkretne fragmenty i fragmenty genotypu zostaną aktywowane. Interakcja między genotypem a środowiskiem skutkuje fenotypem, co oznacza fizyczną ekspresję pewnych genów, które wyzwoliło środowisko.

genotyp (G) + środowisko (E) + interakcje genotyp i środowisko (GE) = fenotyp (P)

SZYBKI PRZYKŁAD: FIOLETOWE ODMIANY​

Przeanalizujmy przykład związany z konopiami indyjskimi, aby uzyskać lepszy pomysł. Kupujesz nasiona od renomowanego hodowcy i zamierzasz wyhodować fioletową odmianę. Zamiast hodować wszystkie rośliny w swoim namiocie do uprawy w pomieszczeniach, zdecydujesz się przenieść połowę swoich roślin na zewnątrz. Poza tym, że żadna roślina nie wydaje się być identyczna, zauważysz, że rośliny w twoim ogrodzie na zewnątrz są znacznie bogatsze w fioletowe kolory w porównaniu z tymi w twoim namiocie do uprawy w pomieszczeniach. Chociaż genotyp niesie ze sobą informację, która pozwala uzyskać fioletowe odcienie, to środowisko, aw tym konkretnym przypadku temperatura otoczenia, pozwala na dwie różne ekspresje fizyczne (fenotypy) z pozornie tego samego kodu genetycznego (genotyp).

Fioletowa marihuana



WSPÓLNE BŁĘDNE ZAŁOŻENIE​

Wpadliśmy na pomysł, że środowisko jest decydującym czynnikiem wpływającym na genotyp wyrażający różne fenotypy, ale to nie odpowiada na początkowe pytanie, dlaczego każda roślina konopi wyhodowana z nasion wydaje się być nieco inna, nawet jeśli jest uprawiana w stałym środowisku pokój do uprawy w pomieszczeniach.

W jaki sposób szczep może wyrażać różne fenotypy, gdy środowisko się nie zmienia?

Cóż, może to niewygodna prawda, ale każde pojedyncze nasiono konopi ma swój unikalny genotyp. Wielu hodowców zakłada, że nasiona z tego samego szczepu konopi mają identyczny kod genetyczny i co zrozumiałe oczekuje jednorodnego wzrostu. Niestety jest to powszechne błędne założenie. Wiele osób używa terminu „fenotyp” do opisania odmian roślin, które otrzymują z tego samego szczepu wyhodowanego z nasion. W rzeczywistości, czego zwykle nie wiedzą, mówią o różnych genotypach. Nie tylko środowisko determinuje ekspresję fenotypową, ale logicznie również sam genotyp.

Kupując nasiona określonej odmiany, otrzymasz „członków rodziny” tej odmiany, którzy mają duży procent genetyki z tysiącami (wsobnego) rodzeństwa, ale nie są to bliźniaki jednojajowe. Genotyp jest zwykle bardzo zbliżony do identycznego, ale nadal istnieją różnice, porównywalne z bliźniakami dwujajowymi. To główny powód, dla którego każda roślina konopi wyhodowana z nasion wykazuje niewielkie różnice w cechach takich jak wysokość rośliny, plon, smak itp. – genotyp nasion zwykle nie jest identyczny.

ZAKOŃCZ DYLEMAT FENOTYPU: NASIONA A KLONY​

Jeśli chcesz przenieść jednorodność na wyższy poziom, masz dwie różne opcje. Pierwszą opcją jest wykiełkowanie większej liczby nasion w miarę zamiaru wzrostu i po prostu wybranie tych, które na wczesnym etapie wyrażają pożądane cechy. Ale jeśli dążysz do maksymalnej wydajności i spójności, najlepszą opcją jest wybór rośliny macierzystej, z której będą pobierane klony. Klony te kopiują genotyp rośliny matecznej 1:1, a ty ciągle będziesz miał ten sam fenotyp, zakładając stałe środowisko. Załóżmy, że hodujesz jeden z tych identycznych klonów w hydro-zestawie, a drugi w glebie organicznej. To zróżnicowane środowisko może skutkować różnymi fenotypami tego samego genotypu.
 
Do góry