Witamy

Siemka Wam Pasjonaci , Jedna Pasja Jedna Miłość !

POPIÓŁ JAKO DODATEK DO ZIEMI.

Krym

NSZ
Administrator
Dołączył
Listopad 16, 2021
Posty
108
Punkty
43
Popiół drzewny jako nawóz

d2FjPTkwMHgxLjQwMA==_src_90752-Popi-drzewny-jako-nawz-do-ogrodu-fot.-FotoHelin---Depositphotos.jpg


Popiół drzewny jako nawóz - właściwości, zastosowanie

Popiół drzewny to nic innego jak uboczny produkt spalania biomasy. Ma odczyn alkaliczny i bogaty skład elementarny. Pozyskiwany z biomasy roślinnej nawóz z popiołu ma w swym składzie niezbędny dla roślin potas, fosfor, wapń oraz mikroelementy. Nie zawiera on natomiast azotu, gdyż ten w czasie spalania drewna jest uwalniany do atmosfery. Popiół drzewny zastosowany jako nawóz może przyczynić się do poprawienia właściwości fizykochemicznych gleby i plonowania roślin. Stanowi doskonałą alternatywę dla nawozów mineralnych.

Z uwagi na wysokie pH, popiół drzewny może być stosowany do odkwaszania gleb, podobnie jak wapno nawozowe. Liczne badania wskazują jednak, że działanie popiołu drzewnego może zwiększyć plony roślin na niektórych glebach nawet o 45%, w porównaniu z tradycyjnymi nawozami wapniowymi.

Bardzo dobrze sprawdza się też popiół drzewny jako dodatek do kompostu, uzupełniający powstający nawóz o takie składniki jak fosfor, potas czy wapń.

Ilość pozyskanego popiołu drzewnego różni się w zależności od rodzaju drewna. Z drewna twardego (dąb, jesion, grab) zazwyczaj uzyskuje się więcej popiołu niż z drewna miękkiego (lipa, sosna, brzoza). Z kolei z kory i liści na ogół powstaje więcej popiołu niż z wewnętrznych części drzewa. Popiół z drzew iglastych posiada mniej składników mineralnych niż popiół z drzew liściastych.

Uwaga! Do nawożenia roślin nie wolno używać popiołu powstałego ze spalania drewna barwionego, impregnowanego lub lakierowanego, papieru, tektury oraz śmieci, ze względu na zawartość szkodliwych chemikaliów. Do nawożenia można wykorzystywać wyłącznie popiół powstały w wyniku spalania naturalnego, surowego drewna.

Nawożenie popiołem drzewnym - terminy, dawkowanie

Nawożenie popiołem drzewnym możemy wykonywać przez cały okres wegetacyjny. Ponieważ zawiera on cenne makro i mikroelementy, z wyjątkiem azotu, idealnie sprawdzi się podczas nawożenia jesiennego, kiedy to niewskazane jest stosowanie nawozów azotowych. Zawarty w nim fosfor i potas przygotują rośliny do przezimowania.

Popiół z kominka doskonale sprawdzi się także podczas jesiennego odkwaszania gleby. Dawkę popiołu dobieramy w zależności od pH gleby i wymagań naszych roślin. Liczne doświadczenia dotyczące wpływu popiołu na właściwości gleby, wykazują, że najbardziej dogodna dawka wynosi 30-50 g na 1 m². Mniejsze dawki nie wpływają znacząco na pH gleby oraz zawartość składników pokarmowych. Jeśli nasza gleba jest bardzo kwaśna dawkę można zwiększyć do 80 g na 1 m². Popiół mieszamy z powierzchniową warstwą gleby na głębokość 10 cm.

Popiół drzewny jako nawóz nie powinien być natomiast stosowany na glebach zasadowych (pH powyżej 7,5), w przypadku których jeszcze bardziej podniesie, i tak już wysokie pH gleby, a zbyt duża jednorazowa dawka popiołu łatwo doprowadzi do niekorzystnego zjawiska zasolenia gleby.

Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym

Popiół drzewny doskonale sprawdzi się jako nawóz pod warzywa oraz rośliny sadownicze. Popiół z komina zawiera dużą ilość wapnia, pierwiastka niezwykle ważnego w uprawie warzyw i owoców. Niedobór wapnia powoduje zahamowanie wzrostu roślin, pojawienie się suchej zgnilizny na wierzchołkach owoców pomidorów i papryki, czy też gorzkiej plamistości podskórnej na jabłkach. Dochodzi także do deformacji liści i zasychania ich wierzchołków. Stosując popiół drzewny jako nawóz możemy tym niedoborom wapnia zapobiegać.

Nawożenie popiołem drzewnym wykonywać możemy również na rabatach kwiatowych oraz pod roślinami ozdobnymi lubiącymi zasadowe pH gleby, takimi jak jaśminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg czy bukszpan wieczniezielony.

W związku z odkwaszającymi właściwościami, popiołu drzewnego nie należy stosować pod rośliny kwasolubne takie jak borówka wysoka, jagoda kamczacka, jagoda goi, różanecznik, azalia, pieris oraz pod rośliny iglaste.

Popiół drzewny jako nawóz na trawnik

Nawożenie popiołem drzewnym możemy wykonywać również na trawniku. Decydując się na to, pamiętać należy o jego umiarkowanym stosowaniu. Zrezygnujmy jednocześnie z innych nawozów bogatych w magnez, żelazo czy wapń, unikając w ten sposób przenawożenia. Zbyt duża dawka popiołu może spowodować problemy w pobieraniu żelaza czy boru, w konsekwencji osłabiając trawę. Można natomiast mieszać popiół drzewny z nawozem azotowym oraz potasowym.

Popiół drzewny może być też stosowany do zwalczania mchu na trawnikach. Ten ekologiczny odpowiednik dolomitu, zwiększy pH gleby eliminując powstawanie mchu, a dodatkowo dzięki zawartości żelaza poprawi kondycję i barwę trawy.

Pamiętać należy jednak, aby nie wprowadzać popiołu do gleby świeżo wapnowanej. Uzyskamy zbyt duże stężenie wapnia w glebie, zmniejszając przyswajalność fosforu.
 
Do góry