Witamy

Siemka Wam Pasjonaci , Jedna Pasja Jedna Miłość !

PRZEPIS NA NAWÓZ Z POKRZYW. JAK ZROBIĆ NAWÓZ Z POKRZYWY.

Krym

N.S.Z
Administrator
Dołączył
Listopad 16, 2021
Posty
104
Punkty
43
Miasto
Władawahara
Przepis na nawóz z pokrzyw.

1637240419734.png



Nawóz z pokrzyw to tani i dobry sposób na naturalne, ekologiczne nawożenie ogrodu. Gnojówka z pokrzyw jest prosta do zrobienia: zobacz jak ją wykonać - podajemy przepis na nawóz z pokrzywy.

Pokrzywa jest rośliną trwałą, rozłogową, dorastającą do 1 metra wysokości. Pokrzywa należy do roślin leczniczych - zawiera witaminy: C, K, B oraz składniki mineralne: żelazo, magnes, wapń, mangan i krzem. Pokrzywę można także wykorzystać do naturalnego nawożenia roślin w ogrodzie. Samodzielnie można przygotować znakomity naturalny nawóz z pokrzywy.

Jak zrobić nawóz z pokrzywy?
Gnojówka z pokrzywy: do zrobienia nawozu z pokrzywy zbieramy młode liście i pędy pokrzywy, jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Następnie szykujemy pojemnik na roztwór - może to być wiadro lub beczka – ważne, by pojemnik nie był metalowy, najlepszy będzie plastikowy. Wypełniamy wiadro pokrzywami tak, aby zostawić około 10 cm wolnej przestrzeni do krawędzi pojemnika i zalewamy rośliny wodą. Zostawiamy przygotowany nawóz z pokrzyw na minimum 2 tygodnie (do 20 dni), codziennie mieszając, by dostarczyć pokrzywom dodatkowy tlen potrzebny do fermentacji. Nawóz będzie gotowy, gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemniejszego koloru.



Jak stosować nawóz z pokrzywy?
Rozcieńczamy przygotowany roztwór nawozu z pokrzyw z wodą (w stosunku 1:10), a następnie podlewamy nim rośliny. Delikatne rośliny lepiej podlać bardziej rozcieńczonym nawozem. Wpływ nawozu naturalnego z pokrzyw na rośliny jest znakomity: uzdrawia je, poprawia wzrost oraz polepsza tworzenie się chlorofilu – rośliny są bardziej zielone. Nawóz z pokrzywy dodatkowo zachęca dżdżownice, które poprawią porowatość gleby, dodatkowo ją użyźniając. Pamiętajmy, żeby nie stosować nawozu z pokrzywy w przypadku roślin wymagających gleb ubogich, jak np. krwawniki, dzielżany, nawłocie, słoneczniki oraz tych wolniej rosnących, np. roślin okrywowych i
 
Do góry