Witamy

Siemka Wam Pasjonaci , Jedna Pasja Jedna Miłość !

SZARA PLEŚŃ.

Krym

NSZ
Administrator
Dołączył
Listopad 16, 2021
Posty
108
Punkty
43
Szara pleśń - objawy, zwalczanie naturalne, opryski

1637183579612.png




Szara pleśń to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych roślin. W ogrodzie szara pleśń bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda zwalczanie szarej pleśni i co robić gdy zobaczymy pierwsze objawy szarej pleśni na naszych roślinach. Poznaj najlepsze naturalne metody zapobiegania tej chorobie roślin oraz dowiedz się jakie opryski przeciw szarej pleśni są najskuteczniejsze.

Szara pleśń - objawy

Szarą pleśń wywołuje grzyb Botrytis cinerea należący do klasy workowców. Atakuje rozmaite gatunki roślin, zarówno ozdobne, warzywne i owocowe. Najbardziej zanana jest chyba szara pleśń truskawki, choć równie często ogrodnicy amatorzy i działkowcy zmagają się z problemem jakim jest np. szara pleśń pomidora. Poza wymienionymi truskawkami i pomidorami, na atak szarej pleśni szczególnie narażone są maliny, porzeczki, winorośl, papryka, sałaty, fasola, a z roślin ozdobnych - cyklameny, goździki, dalie i róże. Co ciekawe, na szarą pleśń mogą też chorować zioła, takie jak majeranek czy estragon.

Szczególnie często szara pleśń atakuje rośliny w tunelach foliowych i inspektach, gdzie panuje duża wilgotność i jest ograniczone wietrzenie. Objawy szarej pleśni to przede wszystkim szary, puszysty, pylący nalot, a także brunatne plamy na łodygach. Porażone szarą pleśnią pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają, zaś owoce gniją. Nawet jeśli udało nam się uniknąć choroby do czasu zbiorów owoców, szara pleśń może je niszczyć także w czasie przechowywania.

Warunki sprzyjające pojawieniu się objawów szarej pleśni to wzrost temperatury i wilgotności. Źródłem naturalnym występowania zarodników szarej pleśni są martwe części roślin, które pozostały po zeszłym sezonie. Grzyb może też przenosić poprzez narzędzia ogrodnicze oraz elementy szklarni czy tuneli foliowych.

Szara pleśń - zwalczanie naturalne

Zwalczanie naturalne szarej pleśni przede wszystkim polega na stosowaniu odpowiednich metod uprawy. Przede wszystkim podczas sadzenia roślin należy zachowywać odpowiednio dużą rozstawę aby nie rosły w zbytnim zagęszczeniu. Podczas podlewania nie powinno się moczyć części nadziemnej rośliny, wodę powinno się kierować bezpośrednio na ziemię. Warto dobrze wietrzyć pomieszczenia, w których są rośliny, zwłaszcza tunele foliowe czy inspekty. Nie zapominajmy o płodozmianie, zmiany uprawianych roślin na danym stanowisku są bardzo ważne. Uprawianym roślinom należy też zapewniać dużo światła.

Bardzo ważne w zapobieganiu szarej pleśni jest odpowiednie nawożenie roślin. Właściwie nawożone rośliny są silniejsze i mniej wrażliwe na choroby. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że równie szkodliwy może być niedobór składników nawozowych w glebie, jak ich nadmiar. Szczególnie należy unikać przenawożenia azotem, gdyż jego nadmiar sprzyja zbyt wybujałemu wzrostowi części zielonych roślin (liści i pędów), nadmiernemu zagęszczeniu upraw i łatwemu przenoszeniu się grzyba wywołującego szarą pleśń na kolejne rośliny.

Pamiętajmy również aby regularnie sprawdzać czy na roślinach nie są widoczne objawy szarej pleśni. Gdy je dostrzeżemy, porażone części rośliny należy usunąć, najlepiej spalić. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas zbierania owoców. Należy unikać uszkodzenia skórki, przez taką ranę grzyb może bardzo łatwo wniknąć do owocu. Wszelkie pojemniki, w których trzymamy owoce należy najpierw dokładnie zdezynfekować aby usunąć zarodniki grzyba pozostałe po poprzednim użyciu. Dokładne przestrzeganie zasad prewencyjnych jest najlepszym sposobem na naturalne zapobieganie szarej pleśni.

Szara pleśń - opryski

Jeżeli jednak szara pleśń wystąpi na naszych roślinach, można ją potraktować opryskiem z Polyversum WP. Jest to środek biologiczny. W swoim skłdzie zawiera innego grzyba - Pythium oligandrum, który pasożytuje na Botrytis cinerea, sprawcy szarej pleśni. Jednocześnie grzyb zawarty w Polyversum WP jest bezpieczny dla roślin i ludzi. Dzięki Polyversum WP nie musimy od razu sięgać po chemiczne środki grzybobójcze. Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki Polyversum WP możemy zlikwidować objawy szarej pleśni szybko i w naturalny sposób. Dzięki nietoksyczności środka można go stosować nawet krótko przed zbiorem owoców. Opryski na szarą pleśń Polyversum WP są stosowane od niedawna na szerszej palecie roślin, wcześniej był on stosowany głównie na truskawkach. Obecnie za pomocą tego środka możliwe jest zwalczanie szarej pleśni na malinach, porzeczce, czereśni, gruszy, papryce, kapuście, pelargoniach, różach, a nawet na trawnikach.

Opryski przeciw szarej pleśni można również wykonać fungicydami chemicznymi, takimi jak: Amistar 250 SC, Kaptan 50 WP, Signum 33 WG i Topsin M 500 SC. Przy dawkowaniu należy zawsze trzymać się odpowiednich wytycznych na etykiecie i instrukcji stosowania. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zastosowaliśmy odpowiednią dawkę środka ochrony w odpowiednim czasie.
 
Do góry