Witamy

Siemka Wam Pasjonaci , Jedna Pasja Jedna Miłość !

TORF OGRODNICZY.

Krym

N.S.Z
Administrator
Dołączył
Listopad 16, 2021
Posty
104
Punkty
43
Miasto
Władawahara
Torf ogrodniczy - rodzaje, zastosowanie,

1637241037386.png




Torf ogrodniczy to jedno z najlepszych podłoży dla naszych roślin. Jest bogaty w składniki organiczne i posiada doskonałą strukturę. Wyróżniamy różne rodzaje i zastosowania torfu ogrodniczego. Dowiedz się więcej na temat torfu ogrodniczego i możliwościach jego użycia w ogrodzie. W artykule można odnaleźć informacje o rodzajach, zastosowaniach i cenach torfu ogrodniczego.

torf ogrodniczy
Torf ogrodniczy jest wykorzystywany jako podłoże dla roślin
a także do produkcji doniczek torfowych do rozsad.

Torf ogrodniczy to znane i szeroko stosowane podłoże dla naszych roślin. W ogrodach jest niezastąpiony zwłaszcza dla roślin, które preferują kwaśny odczyn gleby. Torf ogrodniczy to skała osadowa, pochodzenia roślinnego. Dokładniej mówiąc torf powstał z nie do końca rozłożonych roślin w dolnych częściach ziemi. To właśnie dzięki temu torf ogrodniczy ma tak szerokie zastosowanie w ogrodnictwie.

Torf ogrodniczy - rodzaje torfu

Wyróżniamy trzy rodzaje torfu: wysoki, niski i przejściowy. Rodzaj torfu zależy od warunków w jakich powstało torfowisko.

Torf wysoki powstaje w miejscach bez żadnego odpływu, gdzie przez dłuższy czas zalega woda uboga w składniki mineralne. Dodatkowo owa zalegająca woda jest cały czas zakwaszana. Torf wysoki ma duże zakwaszenie, jego pH wynosi ok. 3-4. Charakteryzuje się luźną strukturą i brązowym odcieniem. W sprzedaży można otrzymać torf wysoki naturalny czyli zakwaszony, lub odkwaszony wapnem. Warto zwrócić uwagę przy zakupie jaki torf kupujemy - torf kwaśny czy torf odkwaszony.

Torf wysoki ma szerokie zastosowanie. Jeżeli dodamy ten torf ogrodniczy do ziemi otrzymamy bardziej luźne i napowietrzone podłoże, dodatkowo torf zwiększy absorpcję wody. Warto jest dodawać torf wysoki do ziemi zbyt piaszczystych lub zbyt gliniastych. Natomiast nie nadaje się zbytnio do stosowania go jako podłoże jednorodne, bez żadnych domieszek. Wtedy szybko przesycha. Torf wysoki kwaśny może być stosowany do zakwaszania ziemi.

Torf niski w odwrotności do torfu wysokiego powstaje w miejscach gdzie jest cały czas ciągły przepływ wody bogatej w związki mineralne jak i dobrze napowietrzonej np. w dolinach rzecznych lub na terenach zalewowych. Ten rodzaj torfu występuje w naturze znacznie częściej. Od torfu wysokiego różni się przede wszystkim barwą (jest prawie czarna) oraz strukturą, w której jest znacznie więcej całkowicie rozłożonych roślin nie ma tylu charakterystycznych włókien jak u torfu wysokiego.

Torf niski nie nadaje się do zakwaszania gleby. Jego pH jest bardzo wysokie, wynosi 7,0 a czasem nawet więcej. Jest to bardzo ważne ponieważ często mylnie uważa się iż każdy torf ogrodniczy zakwasza ziemię. Warto też pamiętać, że chcąc zastosować ten rodzaj torfu ogrodniczego koniecznie należy go przekopać z ziemią w innym razie będzie się pylił lub oblepiał narzędzia i buty jak glina. Torf niski warto stosować na glebach piaszczystych, pamiętając o przekopaniu!

torf ogrodniczy
Torf ogrodniczy składowany w miejscu wydobycia

Torf przejściowy to ostatni rodzaj torfu, który posiada zarówno cechy torfu niskiego jak i wysokiego. Jest bogaty w składniki organiczne jak każdy torf ogrodniczy, ale ma wysokie zakwaszenie dzięki czemu można go używać do zakwaszania gleby w ogrodzie.

Zastosowanie torfu ogrodniczego

Jak już wcześniej wspomniano torf ogrodniczy jest szeroko wykorzystywany w uprawach roślin. Przede wszystkim znacznie poprawia strukturę ziemi, rozluźniając ją i napowietrzając. Do tego wzbogaca ziemie o najlepszą formę materiału organicznego. Może też służyć do zakwaszania ziemi jeżeli jest taka potrzeba. Z torfu można również wykonywać doniczki torfowe, które są wykorzystywane do hodowli wszelkich rozsad. Torf ogrodniczy można również znaleźć w filtrach, gdzie odpowiada za zmiękczanie wody w oczku wodnym.

Cena torfu ogrodniczego

Ze względu na niskie koszty pozyskiwania torfu ogrodniczego jego cena nie jest wygórowana. W centrach ogrodniczych za worek tego podłoża zapłacimy kilkanaście złotych, przeważnie jest to przedział między 11,00 a 15,00 zł. za 80 litrowy worek. Cena torfu ogrodniczego jest w dużej mierze uzależniona od miejsca, w którym go kupimy. W centrach ogrodniczych zawsze będzie drożej niż u bezpośredniego sprzedawcy. Jeżeli jednak kupujemy bezpośrednio torf ogrodniczy, często trzeba kupić już jego większa ilość co na dłuższą metę dla ogrodnika amatora nie jest opłacalne.
 
Do góry